تبلیغات
egalaxy - گرمای جهانی

گرمای جهانی

نویسنده :niloofar s
تاریخ:پنجشنبه 5 تیر 1393-11:33 ق.ظ

مسائل زیست محیطی محدود به یک شهر یا ناحیه نیستند، همه چیز در طبیعت در طی چرخه هایی از مرزهای جغرافیایی می گذرند و وارد سایر کشورها می شوند. به همین دلیل اگر فاجعه ای در ناحیه ای در حال انجام است. بر همه ی جهانیان است که برای رفع آن برخیزند. اما وقتی تمام جهان برای نابودی خویش تلاش می کند چه؟ زندگی ما به طور مستقیم به زمین وابسته است. زمین تنها خانه ی ماست. چرا با آن طوری رفتار می کنیم که گویی خانه ای دیگر برای سکونت داریم؟ اگر اقلیم زمین عوض شود، به کجا پناه خواهیم برد؟

مساله ی گرمای جهانی اکنون بسیار بر سر زبان هاست. اما واقعا برای رفع این مشکل چه اقداماتی انجام گرفته است؟ تا چندی پیش حتی دانشمندانی که ادعا می کردند زمین در حال گرم شدن است به رسمیت شناخته نمی شدند تا اینکه اثرات آن به مرور قابل مشاهده شد. اکنون لازم نیست کسی به ما بگوید هوا گرم شده است. خودمان آن را حس می کنیم. زمستان هایی که زیاد سرد نیستند، شب هایی که دمای هوا بالاست.

اکنون فقط هوا گرم نیست، بلکه خود زمین و دریاها نیز گرم شده اند. در چند دهه ی پیش ما آنقدر گاز گلخانه ای توسط سوخت های فسیلی به جو وارد کرده ایم که دیگراثرات آن قابل کنترل نیست. گازهای گلخانه ای مانند کربن دی اکسید باعث اثر گلخانه ای می شوند یعنی به گرما اجازه ی خروج از زمین را نمی دهند. این اتفاق خود باعث به وجود آمدن زنجیره ای از وقایع می شود که به گرم شدن زمین پیش از پیش کمک می کنند. به عبارت دیگر مانند فیدبک مثبت عمل می کند. هنوز برای جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه ای زمان هست. اما اگر به نقطه ی بی بازگشت برسیم دیگر نمی شود کاری کرد.


به ادامه ی مطلب مراجعه کنید

با گرم شدن دریاها، یخ های قطبی آب می شوند و در نتیجه سطوح شفاف و آینه مانند زمین که نور خورشید را منعکس می کردند از بین می روند. در عوض یخ ها به آب اقیانوس ها اضافه می شوند. این اتفاق باعث بالا رفتن سطح آب اقیانوس ها می شود. در نتیجه اقیانوس ها سطوح ساحلی را به زیر آب می برند. افزایش آب های کدر اقیانوس ها باعث می شود که گرمای بیشتری توسط اقیانوس ها گیر بیفتد و در نتیجه آب آنها گرم تر شود و روند تسریع یخ های قطبی افزایش یابد و این روند ادامه خواهد داشت.

تغییرات سریع آب و هوایی فرصت تطبیق برای گونه های جاندار را می گیرد. در نتیجه گرم شدن سریع هوا باعث می شود حیوانات بسیاری منقرض شوند یا در خطر انقراض قرار بگیرند.

جالب این است که ما انسان ها فقط به تولید گاز گلخانه ای بسنده نمی کنیم. بلکه با سرعتی روز افزون به نابودی درختان و جنگل ها نیز می پردازیم. جنگل هایی که دی اکسید کربن را از هوا گرفته و برای ما اکسیژن تولید می کنند و از این طریق هم نیاز ما به اکسیژن را تامین می کنند و هم از مقدار زیاد کربن دی اکسید جلوگیری می کنند. نیمکره ی جنوبی زمین را اکثرا اقیانوس پوشانده است به همین دلیل نیمکره ی شمالی که شامل پوشش گیاهی و مخصوصا جنگل های آمازون است وظیفه ی تامین اکسیژن ما را به دوش می کشد. اما حجم عظیمی از جنگل های آمازون به دلیل قطع بی رویه ی درختان و فعالیت های انسانی نابود شده است. در نتیجه کربن دی اکسید تولیدی توسط ما بسیار بیشتر از مقداری است که جنگل های باقی مانده توان تبدیل آن به اکسیژن را داشته باشند. علاوه بر این با گرم شدن هوای زمین، خود جنگل ها هم طعمه ی حریق های بیشتری خواهند شد و نابودی آن درختان باعث گرمای بیشتر و گرمای بیشتر باعث حریق بیشتر خواهد شد.

تغییر اقلیم آب و هوایی با آب و هوای یک یا چند روز تفاوت دارد. بدین معنی که ممکن است هم اکنون چند روز بسیار سرد را در زمستان تجربه کنید. اما میانگین دمای هوا و میزان بارش باران در طول سال و در طول چندین سال نسبت به گذسته بسیار کاهش یافته است. گرمای جهانی باعث کاهش میزان بارندگی می شود. همانطور که می دانید بخار آب برای تبدیل شدن به باران باید تا حد معینی سرد شود، وقتی هوا گرم باشد. این اتفاق کمتر می افتد و در عوض آب مایع بیشتری از سطح زمین بخار خواهد شد.

گازهای گلخانه ای با گرم کردن زمین باعث پدیده ی وارونگی دما می شوند. وارونگی دما اغلب در زمستان روی می دهد. وقتی وارونگی دمایی رخ دهد، گازهای سمی توان خروج از جو نزدیک زمین را پیدا نمی کنند و مسمومیت ناشی از آن گازها باعث مرگ جانوران و ما انسان ها می شود. بیماری هایی مانند سرطان که ارتباط مستقیم با آلودگی هوای تنفسی ما دارند. هم اکنون در دو سوم سال میزان آلاینده های هوای تهران از حد مجاز بیشتر است.

افزایش گازهای گلخانه ای باعث نازک شدن لایه ی ازون و عبور اشعه های خطرنا ک ماوراء بنفش شده است. این پدیده باعث ایجاد سرطان پوست می شود. با فرض اینکه همه از کرم ضد آفتاب با کیفیت مناسب استفاده می کنند و هر چند ساعت نیز آن را تجدید می کنند و ساعات کمی را زیر آفتاب سپری می کنند که فرض محالی است. اما حیوانات چه؟ محافظ آنها در قبال آسیبی که ما به وجود آوردیم چیست؟

قبل از ظهور عصر ذغال سنگ و نفت، ایده هایی برای استفاده از انرژی خورشید وجود داشت. اما به دلیل ارزان بودن این سوخت ها، انرژی خورشیدی به فراموشی سپرده شد. استفاده از انرژی های سبز هم اکنون که نیاز شدید به آنها مشخص شده باز هم عمومی نیست. ارزان بودن سوخت های فسیلی هنوز هم مانع پیشرفت و گسترش انرژی های سبز می باشد. گرچه استفاده ی آسان و وابستگی شدید صنعت به این سوخت ها از دیگر عوامل استفاده از آنها هستند.

لازم به ذکر است که وجود مقدار معینی از گازهای گلخانه ای در جو زمین ضروری است. زیرا اگر این گازها وجود نداشته باشند، زمین به کره ای سرد و یخ بندان تبدیل می شد. اما نیازی به دخالت ما برای تولید این گازها نیست. خود زمین از طریق فوران آتش فشان ها، گاز کربن دی اکسید مورد نیاز برای دمای مناسب را تولید می کند. اما کربن دی اکسید تولیدی ما ده ها برابر بیش از مقداری است که زمین به آن احتیاج دارد. ما اکنون بیش از هر زمانی در تاریخ زمین کربن دی اکسید تولید کرده ایم. البته یک بار دیگر این اتفاق در تاریخ زمین اتفاق افتاد، میلیون ها سال پیش. پدیده ای که تقریبا حیات را از روی زمین نابود کرد و تنها گونه های بسیار اندکی از آن نجات یافتند و هزاران سال طول کشید تا اثرات آن از بین رود.

با گرم شدن بیش از حد زمین، نیاز ما به انرژی برای سرد کردن محیط زندگیمان افزایش می یابد. علاوه بر این، مقدار زیادی از زمین های قابل کشت خود را از دست می دهیم و خشکسالی های پی در پی را تجربه خواهیم کرد.

با گرم شدن زمین، یخچال های طبیعی که لاشه ی گیاهان را برای مدتی طولانی به صورت منجمد حفظ کرده بودند، از بین خواهند رفت و این بقایا شروع به تجزیه خواهند کرد. در اثر تجزیه ی آنها، مقدار گاز دی اکسید کربن موجود در جو به مقدار دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

به طور خلاصه با گرم شدن جهان، زنجیره ای از اتفاقات به وجود آمده که همه ی آنها به گرم شدن بیشتر زمین کمک می کند.

تنها راه جلوگیری با این وقایع حذف استفاده از سوخت های فسیلی و استفاده از انرژی های سبز است که این در محدوده ی اختیارات دولت ها و پیشرفت تکنولوژی است.باید صنعت جهت خود را عوض کند. باید سود بیشتر را به بهای هوای پاک فراموش کرد. البته اگر هزینه ای که برای درمان بیماری های ناشی از گرمای هوا و جبران خسارات آن خرج می شود را اگر حساب کنیم. صنعت انرژی سبز بسیار پر بازده خواهد بود. برای حذف کربن دی اکسید حتما نباید هزینه های گزاف شود. اقدامات کوچکی  مانند حذف ماشین از خیابان ها و استفاده از دوچرخه، افزایش وسایل حمل و نقل عمومی و بالا بردن کیفیت آنها می توانند تاثیر عمیقی بر کاهش تولید گازهای گلخانه ای بگذارند.

 اما ما چه می توانیم بکنیم؟

سهم ما استفاده ی درست از انرژی است. در روزهای زمستان لباس های گرم بپوشید و در عوض شعله ی بخاری خود را کم کنید. چراغ های اضافی را خاموش کنید. جلوی در خانه تان درخت بکارید. بر روی سقف منزلتان گیاه پرورش دهید. از قطع درختان و آسیب زدن به طبیعت جدا خودداری کنید. اگر به جنگل یا فضای آزاد می روید و آتش روشن می کنید و سیگار می کشید حتما آن را خاموش کنید. تا حد امکان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، گرچه سختی های خاص خود را دارد. دیگران را با پدیده ی گرمای جهانی و راه های جلوگیری از آن آشنا کنید و اگر دانشجو، محقق و یا استاد هستید در زمینه ی انرژی های سبز پژوهش کنید.

اگر به آینده ی زندگی خود و فرزندان خود علاقه مندیم  باید برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای قدم های موثری برداریم. یادمان باشد تاثیر گرمای جهانی چند صد سال بعد نمایان نخواهد شد، بلکه هم اکنون آن را تجربه می کنیم و در صورت حل نشدن مشکل آن تا 50 سال آینده، به طور کامل فلج خواهیم شد. فقط تصور کنید چه جنگ هایی که بر سر مناطق با آب و هوای بهتر رخ نخواهد داد و در اثر قحطی و خشکسالی چه جمعیتی را از دست خواهیم داد.

ما انسان ها برای پایان حیات به این دنیا نیامده ایم. بلکه برای بقای آن، پیشرفت و گسترش آن آمده ایم. پس به جای اینکه حیوانات را در هنگام وقایع فجایع طبیعی حفظ کنیم. خودمان پایانی برای نسل آنها و نسل خودمان نباشیم.نوع مطلب : آموزشی  سلامت 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.