تبلیغات
egalaxy - چرا باید مطالعه کنیم؟

چرا باید مطالعه کنیم؟

نویسنده :niloofar s
تاریخ:شنبه 25 اردیبهشت 1395-04:52 ب.ظ

آخرین باری که کتابی را مطالعه کرده اید به یاد می آورید؟ امروزه فضای مجازی و گروه های اجتماعی حس مطالعه ی کاذب را در ما به وجود می آورد و احساس می کنیم زمان زیادی را به خواندن پست ها گذرانده ایم، در حالی که این نوع وقت گذراندن را نمی توان به عنوان مطالعه حساب کرد. خواندن کتاب دارای مزایای بسیاری است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم. 

1. سلامت مغز
مطالعه ی منظم احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل را کاهش داده و مغز را فعال نگاه می دارد. همانطور که برای سلامت جسم و ماهیچه های بدن باید ورزش کرد. با مطالعه، حل معما و انجام بازی های فکری می توان مغز را ورزش داد و آن را سالم و جوان نگاه داشت.
2. کاهش استرس
هر قدر هم که در روابط شخصی، محیط کار و یا سایر مسائل روزمره دارای استرس باشید، زمانی که خودتان را در داستان یک کتاب غرق می کنید میزان استرس شما کاهش می یابد. یک کتاب خوب می تواند شما را به دنیای دیگری برده و حواس شما را از مشکلات زندگی پرت کند.
3. افزایش آگاهی و اطلاعات
دانستن یک موضوع از ندانستن آن بهتر است. زیرا هر چقدر اطلاعات بیشتری داشته باشید زمانی که با چالشی روبرو می شوید، مجهزتر خواهید بود و پاسخ بسیاری از مشکلات را از قبل دارید. علاوه بر این، مطالعه غذای فکر و روح بوده و آگاهی تنها چیزی است که هیچ کس هرگز نمی تواند از شما بگیرد.
4. گسترش دایره ی لغات
هر چقدر بیشتر مطالعه کنید، با کلمات بیشتری روبرو شده و کم کم این لغات وارد صحبت های روزمره ی شما می گردد. همان طور که در حوزه ی نقاشی و موسیقی، هنرمندان از تکنیک های یکدیگر بهره می گیرند، در حوزه ی نویسندگی نیز همین طور است و شخص با مطالعه ی آثار دیگران می تواند مهارت های نوشتاری خود را تقویت کند. علاوه بر این نحوه ی سخن گفتن نیز با مطالعه ی زیاد تغییر کرده و شخص را از یک انسان عادی به فردی تبدیل می کند که دیگران از صحبت کردن با او لذت می برند. 

به ادامه ی مطلب مراجعه کنید

5. یادگیری زبان های خارجه
یکی از روش های یادگیری زبان های جدید از طریق مطالعه می باشد. بدین ترتیب می توان در حوزه های گفتاری و نوشتاری زبان مزبور پیشرفت کرد و آن را به صورت کاملا کاربردی فرا گرفت.
6. بهبود عملکرد حافظه
در هنگام مطالعه، باید مجموعه ای از شخصیت ها، جزئیات و اطلاعاتی را به خاطر بسپارید که این موضوع باعث ایجاد مسیرهای مغزی جدید و تقویت مسیرهای  قبلی شده و سرانجام باعث بهبود حافظه ی کوتاه مدت و بلند مدت می گردد.
7. تقویت مهارت های تحلیل مسائل
مطالعه ی داستان های معما گونه و رمان های نوشته شده توسط نویسندگان معروف قدرت تحلیل مسائل را در فرد تقویت کرده و بحث و تبادل نظر با سایر افراد، جنبه های پنهان در آن کتاب را آشکار می سازد.
8. افزایش تمرکز
در دنیای درهم و برهم اینترنت، توجه و تمرکز انسان خیلی سریع پرت می شود و فرد در یک زمان کوتاه علاوه بر انجام فعالیت مورد نظر به چک کردن ایمیل، گذاشتن پیام در گروه های اجتماعی، چت کردن، چک کردن گوشی و ... می پردازد. بدین ترتیب سطح استرس شخص افزایش یافته و تمرکز کاهش می یابد. این در حالی است که هنگام مطالعه تمام حواس شخص متمرکز بر روی کتاب می باشد. به طوری که گویی تمام جهان خارج رنگ می بازد و این تمرکز پس از مطالعه نیز باقی می ماند. بدین ترتیب حتی با 20-10 دقیقه مطالعه قبل از شروع کار (حتی در اتوبوس و مترو) مقدار تمرکز کاری و بازدهی فرد به مقدار بسیار بالایی افزایش می یابد.
9. ایجاد حس نوع دوستی
مشاهده ی مسائل از دریچه ی چشم نویسنده و شخصیت های داستان، باعث ایجاد حس درک مقابل و فهم احساسات دیگران می شود. بدین ترتیب شخص نظرات و افکار دیگران را راحت تر درک می کند و نسبت به آنها حس همدردی و نوع دوستی بیشتری پیدا می کند.
10. ایجاد انگیزه
انسان زمانی که زندگی نامه ی افراد موفق را می خواند و روش هایی که آنها بر مشکلاتشان غلبه کردند را مطالعه می کند. کم کم انگیزه و انرژی مشابه برای دنبال کردن اهداف و آرزوهای خود را پیدا می کند.
11. از بین رفتن حس تنهایی
در هنگام مطالعه ی رمان های خوب، شخص خود را درگیر روابط واقعی می بیند. بدین ترتیب بخشی از داستان شده و دیگر احساس تنهایی نمی کند. هم چنین با مطالعه ی سایر کتب، تنهایی خود را از یاد برده و زمان برای او سریعتر می گذرد.
12. ایجاد روحیه ی شاد
یک پایان خوب می تواند روح شما را تازه کند. هم چنین بعضی از نویسندگان از راه هایی زیرکانه احساسات مثبت را القا می کنند. حتی وقایع کوچک در روند داستان می توانند خاطراتی زیبا را زنده کرده و باعث بروز افکار مثبت در فرد شوند.
13. افزایش خلاقیت
مطالعه باعث الهام بخشیدن به فرد و گسترش افکار او می شود و در نتیجه فرد دارای تفکر خلاق می گردد.
14. به روز بودن
مطالب جدید را می توان همواره در کتاب های تازه منتشر شده در حوزه های ادبیات کلاسیک، شعر، زیست شناسی، مذهب، علم، خودسازی، عشق، آموزش، داستان و ... یافت. بدین ترتیب  می توان بدون محدودیت در حوزه های مختلف کاوش کرد و به روز بود.
15.ایجاد افکار بزرگ
تمام انسان های بزرگ و تأثیر گذار مطالعه می کنند. کتاب بزرگ ترین گنجینه ی انسان است و مطالعه ی دیدگاه های انسان های برجسته، باعث می شود که فرد به جای تفکر در مورد مسائل سطحی و بی اهمیت به موضوعات بنیادی و ارزشمند بیندیشد. به عبارت دیگر انسان شیوه ی متفاوت اندیشیدن را می آموزد.
16. پاسخ به حس کنجکاوی
بشر به طور ذاتی کنجکاو بوده و علاقه مند به دانستن می باشد. با مطالعه می توان به این نیاز طبیعی از روش صحیح پاسخ گفت و مغز را با مطالب مفید پر کرد.
17. رشد شخصی و پیشرفت
مغز همواره در حال پردازش و تجزیه و تحلیل است و اگر اطلاعات جدید برای آن فراهم نکنیم، همواره به همان موضوعات قبلی می پردازد. در نتیجه به منظور رشد شخصی و پیشرفت، نیازمند اطلاعات هستیم و معتبرترین منبع دستیابی به آن، کتاب می باشد. درست است که بسیاری از مطالب را در اینترنت می توان یافت. اما اطلاعاتی که در اینترنت هستند به صورت پراکنده وجود دارند و انسجام و اعتبار کتاب را ندارند و نمی توان به آنها اعتماد کرد، زیرا در بسیاری از موارد منبع معتبری ندارند و شخص وقت زیادی را برای آنها اختصاص نداده است. از طرف دیگر سرعت مطالعه در کامپیوتر و موبایل کمتر از سرعت مطالعه ی کتاب می باشد و اگر می خواهید از وقتتان بهتر استفاده کنید بهتر است که از کتاب های چاپی استفاده کنید.
18. سرگرمی کم هزینه
گرچه بسیاری از افراد علاقه دارند که کتاب ها را شخصا تهیه کنند تا بتوانند در حاشیه ی آنها بنویسند و هر زمان که خواستند به آنها دسترسی داشته باشند، اما در صورت مراجعه به کتابخانه، مطالعه ی کتاب می تواند کاملا مجانی باشد. حتی در صورت خرید آنها نیز، قیمت کتاب نسبت به سایر سرگرمی ها بسیار کمتر است. در نتیجه کتاب خوانی را می توان به عنوان یک سرگرمی کم هزینه به شمار آورد.
خوشبختانه برای تمامی سلیقه ها، کتاب نوشته می شود و هر شخص با هر طرز تفکر و علایقی می تواند کتاب مناسب برای خود را پیدا کند.
امروزه به دلیل ظهور کتاب های دیجیتال ارزان و یا رایگان دسترسی به کتاب نسبت به گذشته بسیار آسان تر شده و افراد در مواقع بیکاری خود می توانند به راحتی در موبایل و یا کامپیوترشان کتاب بخوانند و یا حتی به کتاب های صوتی گوش دهند. 
19. فراموش کردن مشکلات شخصی
زمانی که انسان خود را در دنیای دیگری غرق می کند، برای اندک زمانی هم که شده مشکلات شخصی خود را از یاد می برد. 
20. پیدا کردن موضوعات جالب برای صحبت
امروزه اغلب افراد در مورد شایعه های سینما و برنامه های تلویزیونی در مورد زندگی افراد صحبت می کنند. اما وقتی مطالعه کنید می توانید موضوعی متفاوت و جالب را بیابید و آن را در اختیار دیگران بگذارید. بدین ترتیب متفاوت به نظر می رسید و اعتماد به نفستان افزایش می یابد.
21. استفاده از تجربیات دیگران
از طریق مطالعه می توانید به جای تجربه ی همه چیز از حاصل تفکرات اشخاص دیگر و ماحصل یک عمر زندگی آنها استفاده کنید و با افکار انسان های بزرگ آشنا شوید. 
22. بهبود خواب
مطالعه قبل از خواب، سطح استرس و افکار منفی را کاهش داده و باعث می شود خواب شیرین و آرامی داشته باشید.
23. استفاده از زمان و عدم اتلاف وقت
اگر هنگامی که در ایستگاه اتوبوس منتظر هستید یا هنگامی که با مترو سفر می کنید کتاب بخوانید، دیگر وقتتان را به بیهودگی نگذرانده اید. می توانید همیشه کتاب های کوچک و سبک را در کیفتان قرار دهید و هر زمانی که فرصت مناسب پیش آمد، به مطالعه بپردازید.
22. آرامش و آسودگی
مطالعه ی متون معنوی می تواند فشار خون شخص را پایین آورده و باعث آرامش درونی و آسودگی خاطر او شود. هم چنین نشان داده شده که کتب خودسازی می توانند به افرادی که از کسالت های خاص و بیماری های روحی خفیف برخوردارند کمک کنند.
23. لذت داستان خوانی
همه ی ما با داستان های هیجان انگیز و زیبا بزرگ شده ایم و می دانیم که کودکان از شنیدن داستان ها بسیار لذت می برند. به طور کلی مغز بشر داستان را دوست دارد. در نتیجه بهتر است که به این عادت خوب کودکی باز گردیم و بار دیگر به داستان خوانی روی آوریم.
با مطالعه ی کتاب، انسان از مرز مسائل سطحی می گذرد و خردمندتر می شود. اما لازم به ذکر است انتخاب کتاب مناسب بسیار مهم است و هر کتابی ارزش خواندن ندارد و شاید با روحیات ما سازگاری نداشته باشد. در انتها تاکید می کنم که وظیفه ی ماست که فرهنگ کتاب خوانی را گسترش دهیم و کودکانمان را از همان خردسالی با مطالعه آشنا کنیم. فراموش نکنید که فردا برای خواندن دیر است، از امروز آغاز کنیم.


نوع مطلب : آموزشی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 12:48 ق.ظ
اتفاقا فضای مجازی خیلی خوب شده
من کتاب ها رو به صورت، پی دی اف ، میریزم رو گوشیم و می خونم

پاسخ niloofar s : بنده هم پی دی اف رو تایید کردم،منظور از فضای مجازی، وب گردی و شبکه های اجتماعی است که متاسفانه وقت زیادی را می گیرند اما اطلاعات مفید کمی ارایه می کنند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.