تبلیغات
egalaxy - خواب

خواب

نویسنده :niloofar s
تاریخ:سه شنبه 5 آذر 1392-09:29 ب.ظ

ما انسان ها مجبوریم حدود 1/3 از زندگیمان را در خواب به سر ببریم. اگر نخوابیم تمرکز خود را از دست داده و  عصبی می شویم. مقدار خواب در سنین مختلف متفاوت بوده به طوری که خواب یک نوزاد بسیار زیاد است در حالی که هر چه سن او افزایش می یابد، ساعات خواب او نیز کاهش پیدا می کند. بسیاری از افراد مقدار خواب مناسب را برای یک فرد بزرگسال بین 6 تا 8 ساعت عنوان می کنند. این در حالی است که افرادی نیز وجود دارند که ساعات خواب آنها بسیار کم است. در حالت کلی می توان گفت که مقدار مناسب خواب برای هر فرد متفاوت است و شخص باید سعی کند به صورت طبیعی از خواب بیدار شود. یعنی وقتی به اندازه ی کافی خوابیدید خودتان بیدار خواهید شد، نیازی به ساعت نیست.

لطفا به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.

از گذشته های دور، به دلیل تاریکی شب، اجداد ما یاد گرفتند که در شب بخوابند و در روز به فعالیت بپردازند. البته این عادت  در حال تغییر است. به طوری که امروزه اکثر افراد شب ها تا دیر وقت بیدارند و فعالیت خود را صبح زود آغاز نمی کنند. ولی باید بدانیم که به دلیل اینکه بدن ما روز و شب را تشخیص می دهد، خواب روز هرگز جای خواب شب را نمی گیرد و دقت افراد در شیفت شب بسیار پایین تر از مقدار آن در روز می باشد.
خواب مراحل مختلفی دارد، در طی یک خواب کامل 5 تا 6 بار خواب می بینیم. به صورتی که ابتدا وارد  عمیق ترین مرحله ی خواب  می شویم، پس از خروج از آن مرحله ی اول خواب دیدن آغاز می شود که مدت چند ثانیه ادامه دارد. دوباره وارد مرحله ی عمیقی می شویم که عمق آن از اولین مرحله ی عمیق کمتر است، دوباره از آن خارج شده و به مدت طولانی تری خواب می بینیم. این فرآیند تکرار شده تا زمانی که کم عمق ترین مرحله ی خواب و طولانی ترین مرحله ی خواب دیدن را سپری می کنیم و سپس در حین خواب دیدن بیدار می شویم. به همین دلیل است که خوابمان یادمان می ماند.
در طی فرآیند خواب دیدن چشمها به سرعت حرکت کرده و  مغز دقیقا مانند زمان بیداری کار می کند. در حالی که در گذشته گمان میرفت مغز حین خواب استراحت می کند. اما باید دانست که تمام فرآیند خواب توسط مغز کنترل می شود. امواج مغزی در هنگام خواب دیدن، با زمان بیداری یکی است تنها عضلات ما قادر به حرکت نمی باشد. حتما اسم بختک را شنیده اید، پدیده ای که معمولا برای نوجوان ها اتفاق می افتد. به صورتی که هشیاری آنها باز می گردد اما هنوز عضلاتش مانند زمان خواب گرفته است و قادر به تکان خوردن نیستند. اتفاقی که معمولا افراد را می ترساند و گمان می کنند که دچار سکته ی قلبی شده اند.
به نظر من خواب عجیب ترین اتفاقی است که برای ما می افتد و همان طور که تهیه ی دفتر خاطرات روزانه ضروری است. دفتر یادداشت خواب ها نیز می تواند جالب باشد. شاید بتوان ارتباط منطقی بین خواب ها و اتفاق های آینده مان پیدا کرد و یا حتی آن را به یک پژوهشگر خواب برای تحقیق داد.
اما خواب نیز دچار اختلال می شود. افرادی که کابوس های وحشتناک می بینند، در حین خواب خر و پف می کنند یا خواب سبک دارند. البته بیماری های نادر دیگری هم وجود دارند. افرادی که هنگامی که هیجان زده می شوند، مغزشان به آنها دستور خواب می دهد و برای لحظاتی اندک به خواب می روند بدون آنکه به آن کنترلی داشته باشند یا افرادی که به دلیل ضربه ای که به سرشان وارد شده هرگز نمی توانند بخوابند. پس قدر خواب آرام خود را بدانید.
نظریات مختلفی راجع به دیدن آینده در خواب وجود دارد. مثلا من شخصی را میشناختم که در خواب مرگ خودش را دیده بود و متاسفانه چند روز بعد در تصادف رانندگی فوت کرد. ولی نمیدانم ما به دلیل اینکه خواب دیدیم آن موضوع را جذب می کنیم و طبق قانون جذب آن اتفاق رخ می دهد یا نه، ما واقعا آینده را میبینیم.
در شب ها خشونت انسان ها افزوده می شود و طبق آمار بیشتر جنایات در شب صورت می گیرد و ما در هنگام خواب در آسیب پذیرترین حالت ممکن هستیم، حالت بی خبری. حالتی که شاید مهمترین تفاوت ما با دیگر موجودات است. حالتی که در مرگ هم آن را تجربه خواهیم کرد. آگاهی ای که تمام موجودات عالم نتوانستند آن را قبول کنند ولی انسان جرات پذیرفتن شعور را داشت و آن را قبول کرد. به نظر من اگر خدا خواب را نمی آفرید. تمام انسان ها دیوانه می شدند. چون ما مانند گوشی موبایل هر روز نیاز به شارژ داریم، هم روحی و هم جسمی که این امر از طریق خوابیدن میسر می شود.
از عجایب خواب این است که در هنگام خواب مغز ما به تجزیه و تحلیل هر آنچه در روز دریافت کرده می پردازد و  اطلاعات را پردازش می کند، حتی بخش عمده ای از فرآیند یادگیری ما در خواب تکمیل می شود.

به نظر من در حین خواب مغز ما آگاهی خود را تا حدی حفظ می کند. مواردی مشاهده شده که خانه ی فردی که خواب بوده، آتش گرفته و او با دیدن خواب آتش از خواب پریده و خود را نجات داده است.
شاید عجیب ترین قسمت خوابیدن این است که به ما نشان می دهد ما بدون چشم هم می توانیم ببینیم. اینکه مغز ما در حقیقت تصاویر را به وجود می آورد. لازم به ذکر است خواب های ما اکثرا رنگی هستند.

 اما افراد نابینا چگونه خواب می بینند؟ به دلیل اینکه هرگز از طریق چشم منظره ای را ندیده اند. مغز آنها توانایی تصویر سازی در خواب را ندارد و  خواب آنها معمولا از حواس دیگرشان مانند شنیداری، لامسه و بویایی تشکیل می شود.
یکی از شگفتی های خواب، این است که مغز ما بعضی اوقات هنگامی که خواب هستیم. به ما اعلام می کند که این فقط یک خواب است. حتی خواب هایی هم هستند که ما در آن قدرت تصمیم گیری و تغییر داریم. یا خوابهایی که واقعا در آنها منطقی عمل می کنیم. انسان های بزرگی بوده اند که رمان ها، اشعار یا شخصیت های داستان خود را از خوابشان الهام گرفته اند.

به نظر من اینکه قبل از خواب به چه چیزی فکر کنیم. بسیار بر روند خواب ما تاثیر گذار است. به همین دلیل دیدن فیلم های ترسناک را هرگز برای آخر شب توصیه نمی کنند. اگر خوابتان نمی برد به یک آهنگ آرامش بخش گوش دهید یا افکار زیبا کنید. سعی نکنید با فکر کردن به مشکلات فردا، دچار استرس و بی خوابی شوید. مشکلی که اکثر افراد به آن دچار هستند و از آن زجر می کشند.  قبل از خواب، غذای سنگین نخورید یا وقتی به شدت ناراحت هستید نخوابید. محیط مناسبی برای خوابیدن فراهم کنید. حتی الامکان مکان مشخصی برای خوابیدن داشته باشید و فقط برای خواب به آن اتاق بروید یا از آن تخت استفاده کنید. متاسفانه عادت بسیار بدی که در خوابگاه ها وجود دارد. این است که به دلیل کمبود فضای مناسب، اکثر فعالیت افراد مانند درس خواندن، فیلم دیدن و ... بر روی تختشان انجام می شود. در نتیجه شب دچار بی خوابی می شوند. در حالی که باید مغز خود را شرطی کنیم. به طوری که هر وقت به تخت میرویم. حتی اگر خوابمان نیاید، خوابمان بگیرد و بخوابیم.
یادتان باشد ما در هنگام خواب از دیدن چیزی که در حقیقت ترسناک نیست، به شدت میترسیم. شاید به این دلیل که مغز ما آنها را بسیار واقعی نشان می دهد. بعضی کابوس ها واقعا ناراحت کننده و ترسناکند. ولی بعضی از آنها فقط وقتی خوابیم، ترسناکند. پس سعی کنید با افکار مثبت، کابوس ها را از خود دور کنید. آمار نشان می دهد، کابوس های زنان تا 6 برابر بیش از مردان است و این به دلیل نگرانی و حساسیت خانم ها می باشد که باید سعی در آرام ساختن خود کنند.
در زمینه ی خواب فیلم های جالبی نیز ساخته شده که می توان ازین گروه به inception اشاره کرد. به طور کل ایده های جالبی در مورد خواب وجود دارد.اینکه شاید موقع بیداری خوابیم و موقع خواب بیداریم. یا  اینکه ما نمی میریم بلکه در بین خواب و بیداری جا به جا می شویم. برای روشن شدن موضوع مثال می زنم، حتما برای شما هم اتفاق افتاده که خواب ببینید که دارید می میرید و از خواب بپرید. شاید مرگ واقعی نیز همین طور باشد. در اینجا بمیریم و در زندگی دیگرمان از خواب بپریم. البته اینها فقط ایده هستند و برای پرفروش تر شدن فیلم ها استفاده می شوند.
حقایق کشف شده راجع به خواب بسیار اندک است و شاید در آینده از اسرار آن بیشتر پرده گشوده شود. ولی مشخص است که خواب واقعا ارزش مطالعه و تحقیق بیشتر را دارد.
در نهایت خوشحال می شوم شما هم ایده های جالبتان را در مورد خواب در قسمت نظرات بیان کنید.


نوع مطلب : سلامت 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.