تبلیغات
egalaxy - همه چیز درباره ی کره ی ماه

همه چیز درباره ی کره ی ماه

نویسنده :niloofar s
تاریخ:دوشنبه 4 فروردین 1393-12:42 ق.ظ

4.5 بیلیون سال پیش، زمین تنها بود و ماه دور زمین نمی چرخید. تا اینکه سیاره ای حدودا با اندازه ی مریخ به زمین برخورد کرد. لازم به ذکر است که امروزه اثری از این برخورد بزرگ به جا نمانده است. نتیجه ی این برخورد بزرگ، مقادیر زیادی از سنگ مذاب بود که در فضا پراکنده شد. این سنگ های مذاب، در اثر نیروی جاذبه به هم پیوستند و در فاصله ی 14000 مایل از زمین، ماه را به وجود آوردند. اگر این فاصله، ازین مقدار کمتر بود. نیروی جاذبه ی زمین، سنگهای مذاب را دوباره به سطح زمین باز می گردانند و ماه شکل نمی گرفت. امروزه ماه، تنها قطعه سنگی بزرگ است که نور خورشید را منعکس می کند ولی در آن زمان ماه، یک گوی از سنگ مذاب بود که با رنگ نارنجی خود در آسمان زمین می درخشید. با به وجود آمدن ماه، تا به امروز زمین دیگر تنها نبوده و تبدیل به سیاره ی متفاوتی شده است. حتی می توان گفت پیدایش ماه، نقش به سزایی در پیدایش زندگی در زمین داشته است. برخوردی که ماه از آن به وجود آمد، باعث شد مقادیر زیادی از آهن از هسته ی زمین آزاد شود. فلزی که باعث شد، اتمسفر زمین تغییر کند. آهن، فلزی بسیار واکنش پذیر است. در اثر واکنش آهن با یک سری از مواد شیمیایی گازهایی مانند متان، کربن مونوکسید و هیدروژن تولید می شود. درست است که این گازها را امروزه به عنوان گازهای سمی می شناسیم. اما این گازها در زمین اولیه نقشی حیاتی برای شروع زندگی داشته اند. اتمسفر زمین از این گازها پر شده بود و با وجود رعد و برق، این گازها آمینو اسیدها را به وجود آوردند. لازم به ذکر است که آمینو اسیدها ماده ی اصلی سازنده ی پروتئین ها می باشند. 

به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.

با اینکه برخوردی که ماه را به وجود آورد، شرایط حیات را فراهم ساخت ولی 700 میلیون سال طول کشید تا اولین سلول های زنده به وجود بیایند. در طی این زمان، زمینی که در اثر برخورد تبدیل به سنگ مذاب شده بود، سرد شد و سطح ناهموار سنگی زمین را شکل داد. در همین زمان، بخار آب نیز متراکم شد و اقیانوس ها را به وجود آورد. اقیانوس هایی که آبشان توسط جزر و مد کشیده می شود.

اثرات جد و مد آب دریاها و اقیانوس ها توسط ماه ایجاد می شوند. ماه توسط نیروی جاذبه ای که به زمین وارد می کند، آب را به سمت خود می کشد و بر روی آب برآمدگی تولید می کند. با چرخش ماه دور زمین، این برآمدگی که جذر نامیده می شود، جا به جا شده و در محل برآمدگی قبلی، فرورفتگی ای در آب تولید می شود که به آن مد می گوییم.

در ابتدای پیدایش اقیانوس ها، در هنگام جزر، مواد شیمیایی ای به ساحل می آمدند که در هنگام مد، که آب دریا فروکش می کرد، توسط نور فرابنفش خورشید خشک شده و در طی یک واکنش شیمیایی به ribonucleic acid که ماده ی اصلی سازنده ی RNA که پروتئین سازنده ی کد ژنتیکی می باشد تبدیل شدند. این پروتئین عنصر اصلی تمام موجودات زنده می باشد.

به دلیل اینکه ماه هر 29 روز دور خودش می چرخد و این برابر با زمان چرخش ماه به دور زمین است. ما همواره یک نما از ماه را می بینیم. سطح ماه پر از دهانه هایی است که توسط برخورد شهاب سنگ های مختلف به آن به وجود آمده است. یعنی در حقیقت ماه به عنوان دیوار محافظتی زمین عمل می کند و ناجی زمین است.

سطح پشتی ماه، دارای دهانه های بیشتری نسبت به سطحی است که ما می بینم و اگر ماه نمی بود شهاب سنگ هایی که آن حفره ها را بر روی ماه ایجاد کرده اند به زمین برخورد می کردند و زندگی بر روی زمین از بین می رفت. به عبارت دیگر می توان گفت ماه هم زندگی را در زمین به وجود آورد و هم از ادامه ی آن محافظت می کند.

هر 18.5 سال یک بار، ارتفاع ماه برای چند هفته کاهش می یابد و حتی به زحمت از افق بالاتر می رود. آخرین باری که این رویداد اتفاق افتاد در سال 2006 بود و این رویداد تا سال 2024 تکرار نخواهد شد. به این پدیده، توقف قمری (lunar standstill) می گویند. به احتمال زیاد سنگ های ایستاده ی معروف کالانیش برای مشاهده ی این پدیده ی قمری قرار داده شده اند. این سنگ ها بسیار بزرگ و سنگین هستند و به شکل دایروی قرار گرفته اند. در زمانی این سنگ ها بنا شده اند که هیچ جرثقیلی برای حمل سنگ های به این بزرگی وجود نداشته است و این موضوع اهمیت ماه را برای مردم بیزارلی که کالانیش را ساخته اند نشان می دهد. برای هر بار چک کردن اینکه آنها، سنگ ها را در جای صحیح قرار داده اند یا نه،  باید به مدت 18.5 سال صبر می کردند تا پدیده ی توقف قمری دوباره اتفاق بیفتد.

داستان های زیادی درباره ی قدرت ماه از گذشته تا کنون وجود داشته است که از آن جمله می توان به داستان گرگینه ها که در ماه کامل تبدیل به موجودی وحشی می شوند اشاره کرد. حتی هم اکنون مطالعاتی بر روی ارتباط افزایش نرخ جرم و جنایت با شب هایی که ماه کامل رخ می دهد انجام شده است. ولی می توان با قطعیت گفت حتی اگر ماه تاثیری هم بر خشونت انسان ها داشته باشد، تاثیر آن نسبت به سایر عوامل مانند الکل و ... ناچیز می باشد. برعکس انسان، بسیاری از حیوانات هستند که به طور واضح و از روی غریزه به نور ماه کامل واکنش نشان می دهند. به طور مثال فعال تر می شوند یا صدای بیشتری از خود تولید می کنند.

همین طور که می دانید طول روز به مدت زمان بین دو طلوع متوالی خورشید گفته می شود. در گذشته های دور، طول روزها برابر 24 ساعت نبوده، بلکه خیلی کمتر بوده است. اگر به بیلیون ها سال پیش برگردیم، زمین اینقدر سریع به  دور خود می گشته  که هر روز تنها 5 ساعت طول می کشیده است. مدت حضور ما انسانها بر روی زمین آنقدر کم است ( در حدود 200000) که روزهای ما همواره 24 ساعت بوده است. دلیل افزایش طول روز زمین، ماه است. نیرویی که ماه در جهت عکس چرخش زمین به آن وارد می کند که باعث کاهش سرعت چرخش زمین به دور خود شده و در عوض مطابق قانون نیوتون نیرویی در جهت عکس به ماه وارد می شود و سرعت چرخش آن را زیاد می کند. این افزایش سرعت ماه، باعث شده  که به مرور زمان فاصله ی آن از زمین افزایش بیابد. در حال حاضر فاصله ی زمین و ماه برابر با 393499 کیلومتر می باشد. امروزه برای اندازه گیری فاصله ی بین زمین و ماه از لیزر استفاده می شود. با اندازه گیری این فاصله به طور مداوم نتیجه می گیریم که ماه هم چنان در حال دور شدن از زمین است و سرعت دور شدن آن برابر با 3.87 سانتی متر در هر سال است.

ماه در حدود 400 برابر از خورشید کوچکتر است ولی 400 برابر به  زمین نزدیک تر می باشد و این عامل باعث می شود که ما هر دو را به یک اندازه ببینیم. همین اتفاق باعث می شود که وقتی ماه و خورشید در یک راستا قرار می گیرند، کسوف کامل  رخ دهد. در آینده ی دور که ماه از زمین دور شود، دیگر پدیده ی کسوف کامل رخ نخواهد داد. با دور شدن ماه، زمین با سرعت کمتری به دور خود می چرخد و در نتیجه روزها و شب های طولانی تری خواهیم داشت. هم چنین زمین تعادل خود را از دست داده و تلو تلو می خورد.

برخوردی که ماه در اثر آن به وجود آمد، باعث شد که زمین 23 درجه کج شود. این واقعه تاثیر بسیار بالایی بر روی آب و هوای کره ی زمین داشت. به عبارت دیگر باعث شد که نور خورشید در طول سال به طور یکسان به زمین نتابد و در نتیجه فصول زمستان و تابستان به وجود آمدند. چرخه ی زندگی بسیاری از حیوانات به تغییر فصول وابسته است. زاویه ی کجی زمین همواره برابر با 23 درجه ثابت مانده است و تنها دلیل ثابت ماندن این زاویه ماه است. با دور شدن ماه و تلو تلو خوردن زمین، زاویه ی کجی آن نیز تغییر خواهد کرد. البته دور شدن ماه تا آنجا که برای زمین خطر آفرین باشد میلیون ها سال طول خواهد کشید و ما اکنون در معرض خطر نیستیم. ما بسیار خوشبخت هستیم که ماه اکنون در جایی قرار دارد که باید باشد وگرنه زندگی در کره ی زمین امکان پذیر نبود و ما هرگز شانس زنده بودن را نداشتیم.

سیارات دیگر منظومه ی شمسی مانند مشتری، اورانوس، نپتون یا زحل نیز ماه دارند ولی ماه های آنها در فاصله ی مناسب قرار نگرفته اند و آنقدر بزرگ نیستند که بتوانند اتمسفر سیاره ی خود را تغییر دهند.

تا به حال تنها 12 نفر به ماه سفر کرده اند و در طی این سفرها 382 کیلوگرم از سنگ های ماه را با خود آورده اند. دانشمندان با آنالیز این سنگ ها، مطالب مهمی را درباره ی ساختار ماه و تاریخ منظومه ی شمسی دریافته اند. یکی از این یافته های آنها این بود که در ماه آب وجود دارد و آب موجود در ماه به شکل یخ می باشد.

سال های زیادی است که توجه دانشمندان و فضانوردان از ماه دور شده و به سیاره ی مجاورمان یعنی مریخ معطوف شده است. شاید بهتر است که بر روی پتانسیل های موجود در ماه نیز بیشتر تمرکز شود. به هر حال این ماه است که زندگی در کره ی زمین را مقدور ساخته است...

 نوع مطلب : آموزشی 
دنبالک ها: لینک دانلود مستند 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
جمعه 8 آبان 1394 02:15 ب.ظ
منتالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللل
پاسخ niloofar s : بله؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سلام
پنجشنبه 7 فروردین 1393 04:34 ب.ظ
"به دلیل اینکه ماه هر 29 روز دور خودش می چرخد و این برابر با زمان چرخش زمین به دور خودش است. ما همواره یک نما از ماه را می بینیم. سطح ماه پر از دهانه هایی است که توسط برخورد سیارک های مختلف به آن به وجود آمده است. یعنی در حقیقت ماه به عنوان دیوار محافظتی زمین عمل می کند و ناجی زمین است.

سطح پشتی ماه، دارای دهانه های بیشتری نسبت به سطحی است که ما می بینم و اگر ماه نمی بود سیارک هایی که آن حفره ها را بر روی ماه ایجاد کرده اند به زمین برخورد می کردند و زندگی بر روی زمین از بین می رفت. به عبارت دیگر می توان گفت ماه هم زندگی را در زمین به وجود آورد و هم از ادامه ی آن محافظت می کند. "
تا جایی که من می دونم زمین هر 24 ساعت یه بار دور خودش می چرخد نه 29 روز !!
بعد مورد دیگه ای که وجود داره اینه که ماه در صورتی می تونه از زمین در برابر شهاب ها محافظت کنه که یه کره دور زمین باشه! وگرنه اکثر شهاب های که به زمین برخورد کردن یا تو جو کامل سوختن یا هم از جو رد شدن کلی شهاب تو چند میلیون سال گذشته به زمین وارد شده پس این صحبت که ماه از زمین در برابر شهاب سنگ یا به قول سرکار خانم سیارک محافظت کرده کاملا منتفیه!
پاسخ niloofar s : سلام، منظور برابر با زمان چرخش ماه به دور زمین بوده است و اصلاح شد.
همین طور که گفته شد، ماه هر 29 روز به دور زمین می چرخد و در نتیجه با توجه به زمان طولانی ای که ماه در مجاورت زمین قرار داشته، تعداد زیادی از شهاب سنگ ها به ماه برخورد کرده است. من نگفتم از برخورد تمام شهاب سنگ ها جلوگیری کرده، گفتم از تعداد بسیار زیادی.
هم چنین جاذبه ای که ماه در محیط اطرافش ایجاد می کند، باعث می شود، شهاب سنگ هایی که از نزدیکی آن هم به سمت زمین حرکت می کنند را به سمت خودش بکشد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.